AQL events

OBRAZEK WYRÓŻNIAJĄCY
0 comments

Jak wybrać idealny termin ślubu?

Ślub to zazwyczaj jeden z najważniejszych dni w naszym życiu, dlatego większość par planuje go z dużym wyprzedzeniem, przywiązując wagę do najdrobniejszych szczegółów tego wyjątkowego wydarzenia.
Jak wiecie rozpoczynając przygodę związaną z organizacją ślubu, zawsze rozpoczynamy go od wyboru właściwego terminu.
Najczęściej przy wyborze szczęśliwej daty, młodzi narzeczeni biorą pod uwagę: tradycje rodzinne, daty bliskie ich sercu (data pierwszej randki, rocznica zaręczyn itd.), ale również dostępność sali weselnej, pogodę lub zgodność indywidualnych planów – jak wiele jest par, tak wiele pomysłów.
Najwięcej ślubów przypada w okresie wiosenno- letnim, a zdecydowanie mniej, jesienią i w okresie zimowym.
Pora roku, to jedna z kluczowych kwestii. Do najbardziej popularnych terminów należą te od maja do końcówki września (tzw. sezon ślubny), dlatego też terminy w najbardziej popularnych miejscach ceremonii, jak i miejscach organizujących przyjęcia weselne rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem, a ceny zazwyczaj nie podlegają negocjacjom.
Jeżeli zatem, pragniecie ograniczyć koszty organizacyjne waszego ślubu, proponujemy organizację uroczystości po za sezonem ślubnym.
Ważnym wyznacznikiem, przy wyborze odpowiedniej pory roku będzie również wasza wizja tego dnia, np. jeśli planujecie uroczystość plenerową, zdecydowanie sprawdzą się miesiące wiosenno- letnie. Wybierając odpowiedni termin, warto zwrócić też uwagę na dzień tygodnia i porę dnia. Większość par planuje swoje uroczystości w weekendy. Związane jest to przede wszystkim z dniem wolnym od pracy (przynajmniej dla większości osób). Zgodnie z tradycją większość par decyduje się na ślub w sobotę. Coraz więcej par odchodzi jednak od tego zwyczaju i decyduje się na organizację uroczystości w dni powszednie, zyskując tym samym korzyści w postaci niższych cen i większej dostępności podwykonawców. (zwłaszcza tych najpopularniejszych)
Wybierając miesiąc ślubu istotne będzie również, wzięcie pod uwagę okresów urlopowych (wakacje, długie weekendy, święta), ale również ważnych wydarzeń sportowych, czy kulturalnych, które w niektórych przypadkach mogą stanowić np. problemy logistyczne związane z zamknięciem drogi dojazdowej, czy jak np. w przypadku ważnych wydarzeń sportowych, stać się jedną z głównych atrakcji przyjęcia – niekoniecznie mile widzianych przez Pannę Młodą.
Jeżeli chodzi o ustalenie odpowiedniej godziny, z pewnością nie znajdziemy tej, która będzie idealna – każda z nich będzie miała swoje zalety i wady. Śluby organizowane wczesnym popołudniem, czyli te planowane między 12.00-14.00, niewątpliwie będą wymagały od Pary Młodej dobrej organizacji już od wczesnych godzin porannych. Decydując się na tę porę dnia, należy przewidzieć przede wszystkim, czy uda się Wam pogodzić wszystkie elementy przygotowań przedślubnych takie jak: wizyta u fryzjera, kosmetyczki, czy odbiór zamówionych kwiatów. Jeżeli w tym samym dniu planujecie również błogosławieństwo, chwila pełnej gotowości będzie musiała być dodatkowo przyśpieszona. Organizując uroczystość w godzinach przedpołudniowych, należy również mieć na uwadze logistykę związaną z dojazdem gości na ceremonię, przede wszystkim osób mieszkających po za miejscem planowanej uroczystości. W takim wypadku należy uwzględnić również dodatkowy czas na przejazd gości do miejsca ceremonii oraz z miejsca ceremonii do sali, w której odbywać się będzie przyjęcie. (w niektórych przypadkach konieczne będzie zapewnienie noclegu, na dzień przed odbywającym się wydarzeniem, co wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami) Niewątpliwą zaletą ślubów organizowanych w godzinach przed południowych, zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym, kiedy dzień nie należy już do tych najdłuższych, będzie możliwość chociażby zrobienia sesji jeszcze przed zachodem słońca.
Wybierając godziny nieco bardziej popołudniowe, zdecydowanie wydłużacie sobie czas na przygotowanie się do uroczystości, co za tym idzie spokojnie możecie rozplanować wszystkie poszczególne punkty organizacyjne, wplatając w nie m.in. np. możliwość dodatkowej sesji, czas na wspólny toast z przyjaciółmi, czy możliwość sprawdzenie wszystkiego, jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości. Zaproszeni gości będą mieli możliwość spokojnego dotarcia na miejsce uroczystości, możliwość wcześniejszego zostawienia rzeczy np. w miejscu planowanego przyjęcia, jak również odświeżenia się i rozpakowania, w miejscu planowanego noclegu. (jeżeli taki zapewnicie swoim gościom) Organizując ślub w godzinach późno popołudniowych, należy jednak pamiętać, że przyjęcie, zwłaszcza z chwilą gdy planujecie podczas jego trwania wiele atrakcji, będzie musiało być podporządkowane harmonogramowi i często będzie miało bardziej dynamiczny przebieg.
A co z przesądami, dotyczącymi wyboru odpowiedniej daty?
Zgodnie z prastarą tradycją, najlepszymi miesiącami na zawarcie związku małżeńskiego są wszystkie miesiące zawierające w nazwie literkę „r”, wróżąc tym samym trwałość i harmonię w małżeństwie. Jak głoszą pradawne mądrości, w epoce wiktoriańskiej, przyszli małżonkowie przy wyborze ślubnego miesiąca kierowali się rymowankami, które przypisywane były danemu z miesięcy, oto one:
styczeń – Ślubuj, kiedy rok jest nowy, mąż będzie wierny i uczciwy.
luty- Gdy w lutym ptaszek gniazdko mości, bierz ślub i nie bój się przyszłości.
marzec – Gdy wiatr marcowy na ślubie macie, radość i smutek w życiu poznacie.
kwiecień– W kwietniu, gdy Wasze zaślubiny, radość dla męża i dziewczyny.
maj – Gdy w maju sobie ślubujecie, dnia tego pożałujecie.
czerwiec – Czeka go podróż daleka, kto ślub swój w czerwcu przyrzeka.
lipiec – Kto w lipcu planuje ślubować, na chleb będzie ciężko pracować.
sierpień – Ktokolwiek w sierpniu ślub odbędzie, zmian wiele w życiu widział będzie.
wrzesień – Złote wrześniowe ślubu spełnienie szczęście Ci da i powodzenie.
październik – Gdy w październiku zawrzecie związek, miłość nadejdzie, lecz nie pieniądze.
listopad – Na ślub w listopadzie zaproście gości, a w waszym życiu zaznacie radości.
grudzień – W śniegu grudniowym ślub się odbędzie, a wasza miłość wieczną będzie.
Przesądy dotyczyły również dni tygodnia, którym przypisywano różne znaczenia:
poniedziałek – gwarantuje zdrowie Parze Młodej,
wtorek – niesie ze sobą bogactwo,
środa – przynosi nowożeńcom powodzenie,
czwartek – zły omen, „przyciąga” straty finansowe,
piątek – symbol cierpienia,
sobota – dzień, który przynosi na zmianę szczęście przeplatane z nieszczęściem,
niedziela – gwarantuje szczęśliwe małżeństwo.
Jak sami widzicie, wybierając odpowiednią datę można kierować się wieloma czynnikami: przesądy, rocznice, święta, pory roku, czy dostępność terminów w wymarzonym miejscu ceremonii lub przyjęcia weselnego. Wszystkie z nich, z pewnością mogą okazać się pomocne przy wyborze tej jedynej daty, którą z pewnością zapamiętacie do końca życia. Sęk w tym, by każdą z tych podpowiedzi traktować pół żartem, pół serio- bo przecież tak naprawdę najważniejsza jest, nie data czy jej symbolika, ale przede wszystkim sam dzień, który bez względu na wszystko będzie tylko wasz- jedyny i niepowtarzalny. Pamiętajcie, o tym !

Comments are closed.