AQL events

obrazek wyróżniający 3
0 comments

Jak wybrać tort doskonały

Kilka dni temu pisaliśmy o trendach ślubnych jakie będą panowały w 2016 r. Dziś chcielibyśmy podpowiedzieć naszym parom, jak wybrać idealny tort weselny.
Większość z przyszłych Par Młodych coraz częściej zastanawia się jak sprawić, by tradycyjny tort ślubny stał się wspaniałym dodatkiem i na długo pozostał w pamięci wielu gości. Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi.

1. Wybór właściwej cukierni.
To jeden z najważniejszych punktów, na który warto zwrócić uwagę wybierając swój wymarzony tort ślubny.
Decydując się na sprawdzonego podwykonawcę mamy gwarancję, że zamówiony przez nas tort będzie dokładnie taki, jaki planowaliśmy i pozwoli nam to, na ograniczenie sytuacji stresowych w dniu samego ślubu. Warto wcześniej zasięgnąć opinii przyjaciół i najbliższych, którzy mieli wcześniej styczność z daną cukiernią. Polecamy również umówienie się na bezpośrednie spotkania z cukiernikami i degustacje smaków, pozwoli nam to, na bliższe poznanie danej cukierni i tym samym, wybór najlepszego dla nas podwykonawcy. Wybierając cukiernię, należy zwrócić uwagę, nie tylko na odpowiadający nam smak, ale również jakość stosowanych składników (składniki pochodzenia naturalnego), doświadczenie cukierników (bogate portfolio wykonanych samodzielnie tortów) oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktu, który może okazać się kluczowy z chwilą projektowania tego wyjątkowego dzieła sztuki.

2. Planowany budżet.
Kolejnym ważnym punktem, przy planowaniu tortu weselnego jest budżet. Pamiętajcie, by określić go na samym początku planowania tortu weselnego, tak aby w ferworze wyboru różnych dodatków, nie okazało się, że tort weselny stanie się, np. jednym z najdroższych elementów planowanego przez Was przyjęcia weselnego.
Zazwyczaj koszty tortów kształtują się w przedziałach 60-120 zł/kg. Na jego cenę wpływa, nie tylko jego waga, smak, kształt, czy ilość dekoracji, ale również i rejon, w którym tort jest zamawiany. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zachęcamy do zapoznania się z ofertami kilku lub nawet kilkunastu cukierni.

3. Smak tortu.
O ile sam wygląd toru ma dla wielu z par duże znaczenie, nie powinniśmy zapomnieć o jego smaku. Możliwości jest wiele, a cukiernicy prześcigają się w nowych, często coraz oryginalniejszych smakach. Dużą popularnością cieszą się torty lekkie, wykonane na musach lub bitej śmietanie. Wśród najczęściej wybieranych smaków królują: śmietankowo- truskawkowe, limonkowe, a wśród cięższych ulubiony przez większość par, czarny las. Przy wyborze smaku tortu, pamiętajcie, że nie będziecie w stanie wybrać smaku toru, który będzie pasował wszystkim gościom. W związku z powyższym, proponujemy wybór z pośród neutralnych smaków, które z reguły lubiane są przez większość osób, lub dobór smaku tylko i wyłącznie do Waszych upodobań smakowych- w końcu to Wasz dzień ślubu.

4. Wielkość i kształt tortu.
Wielkość tortu weselnego zależna jest przede wszystkim od liczby zaproszonych gości. Jeżeli planujecie zostawić kilka kawałków dla osób nieobecnych na przyjęciu, pamiętajcie o tym składając ostateczne zamówienie. Zazwyczaj, przyjmuje się ok 100 gram tortu na osobę. Zamawiając tort weselny, zwłaszcza jeśli planujecie go podać tradycyjnie o północy, zastanówcie się czy brać pod uwagę wszystkich zaproszonych gości. Część z nich, a zwłaszcza osoby starsze      i dzieci niekoniecznie zdecydują się na całą porcję tortu. Jeśli nie planujecie serwowania tortu gościom w dniu następnym, proponujemy dostosowanie wagi tortu do specyfiki waszych gości.
Jeśli chodzi o kształt tortu wśród najbardziej popularnych kształtów, wciąż pozostają torty okrągłe i kwadratowe, jako te najbardziej klasyczne, ale i również bardziej ekonomiczne. (wielkość tortu, jego ciężar oraz łatwość i estetyka krojenia) Niektóre z par decydują się na bardziej unikatowe rozwiązania, wybierając torty o różnych kształtach oraz formach.

5. Kolorystyka tortu.
Tradycyjnie wybierane są torty w białej kolorystyce lub odcieniach pasteli. Odważniejsi wybierają mocniejsze odcienie. Przy wyborze kolorystki warto zastanowić się nad dopasowaniem koloru tortu do motywu przewodniego przyjęcia weselnego lub jego kolorystyki, np. koloru kwiatów, koloru krawatu Pana Młodego, czy koloru sukienek druhen. Dopasowany kolorystycznie tort będzie stanowił spójną część i tworzył wspaniały efekt końcowy.
Pamiętajcie jednak, by podczas szaleństw z kolorami, wcześniej upewnić się że wybrany przez nas tort nie zabarwi naszym gościom języka, ust i wszystkiego z czym będzie miał styczność, albo co najgorsze zaplami śnieżnobiałą suknię Panny Młodej.

6. Transport tortu.
Nigdy! Przenigdy! Nie transportujcie tortu weselnego sami, lub zlecajcie jego transportu najbliższym- chyba, że chcecie doprowadzić ich do zawału serca.
Torty weselne, z reguły są bardzo delikatne i nieumiejętne obchodzenie się z nimi może doprowadzić do klęski.             Z uwagi na ich specyfikę, powinny być one przewożone w specjalnych samochodach chłodniach i dostarczane przez wykwalifikowanych pracowników, którzy w przypadku jakichkolwiek ewentualnych uszkodzeń podczas transportu, będą w stanie dokonać niewielkich poprawek w miejscu planowanego przyjęcia.

7. Rozsądek.
Wybierając tort ślubny, pamiętajcie, aby nie tylko ładnie prezentował się i był spójny z motywem przewodnim przyjęcia oraz waszymi oczekiwaniami, ale przede wszystkim był smaczny i nie przewyższał założonego przez Was wcześniej budżetu.

Comments are closed.